students-photo

Δημόσια Δωρεάν Επαγγελματική Κατάρτιση

Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του Δημόσιου  Ι.Ε.Κ.  Γαλατσίου, σας ενθαρρύνουμε να επισκέπτεστε συχνά τις σελίδες μας ώστε να ενημερώνεστε για τις δράσεις μας αλλά και για σημαντικές ανακοινώσεις που αφορούν τους καταρτιζόμενους.

——————————————————————————————————————————————————

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σε περίπτωση που εμφανίσετε συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη Covid-19 ή νοσείτε οι ίδιοι ή πρόσωπα με τα οποία συνοικείτε, ενημερώστε ΑΜΕΣΑ τη Γραμματεία του Δ.ΙΕΚ Γαλατσίου στα τηλ. 2102231607 & 2102233737 (Δευτέρα – Παρασκευή από 13:00 έως 21:00) και στο 6948332281 (τις μη εργάσιμες ώρες / μέρες).

Υπενθυμίζουμε ότι στους χώρους του Δ.ΙΕΚ οφείλουμε να τηρούμε τα παρακάτω μέτρα προστασίας:

• Υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους
  • Τήρηση αποστάσεων (ιδιαίτερη προσοχή στην αποφυγή συνωστισμού κατά την προσέλευση και αποχώρηση και κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων)
  • Απολύμανση των χεριών (αντισηπτικά υπάρχουν σε κάθε αίθουσα)
  • Αποφυγή δια ζώσης επικοινωνίας με τη γραμματεία (αποστέλλετε e-mail  ή τηλεφωνείτε για οποιοδήποτε αίτημά σας)

Ενημερωθείτε σχετικά με τις οδηγίες του Υπουργείου για τον τρόπο διεξαγωγής της κατάρτισης κατά το χειμερινό εξάμηνο 2020Β.

Σας καλωσορίζουμε στο Χειμερινό Εξάμηνο 2020Β σε καιρούς πανδημίας.

Παρακαλουμε να ανοιγετε καθημερινα το προγραμμα εξαμηνου διοτι ενδέχεται να γινονται αλλαγες στις αιθουσες
ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Τα μαθήματα ξεκίνησαν στις 19-10-20, σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα.
Οι αίθουσες αναφέρονται στο πρόγραμμα (ΑΙΘ)

Το μάθημα για το Γ’ Εξάμηνο των Βοηθών Ραδιολογίας και Ακτινολογίας, θα γίνεται κάθε Δευτέρα και Παρασκευή στο Λαϊκό Νοσοκομείο.

Το εργαστήριο Ζωγραφικής βρίσκεται στο Κουκάκι, Ματρώζου 32 – 34.

Οι αίθουσες αναφέρονται στο πρόγραμμα (ΑΙΘ)

Το μάθημα για το Α’ Εξάμηνο των Βοηθών Ραδιολογίας και Ακτινολογίας, όπως αναφέρεται στο πρόγραμμα, γίνεται κάθε Δευτέρα στο 6ο ΕΚ, Ταϋγέτου 60.

Σας υπενθυμίζουμε ότι χρήση μάσκας και η τήρηση των απαιτούμενων αποστάσεων είναι υποχρεωτική.

Εκ της Διευθύνσεως

Εγγραφές στο Δ.Ι.Ε.Κ. Γαλατσίου

H Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Διά Βίου Μάθησης, ανακοινώνει την έναρξη υποβολής αιτήσεων εγγραφών στα Δημόσια Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Δ.ΙΕΚ) της χώρας για το έτος κατάρτισης 2020-2021, από την Τρίτη 1 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 09:00 μέχρι και την Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 23:59, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που έχει τεθεί.

Καλούμε τους αποφοίτους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να υποβάλουν αίτηση εγγραφής, στα Δημόσια Ι.Ε.Κ., με βάση την ειδικότητα η οποία ανταποκρίνεται στις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά τους, ανάμεσα από ένα πλήθος ειδικοτήτων που προσφέρονται στα Δημόσια Ι.Ε.Κ. με υψηλής ποιότητας προγράμματα σπουδών στον σύνδεσμο:

Οι νέες ειδικότητες που προτάθηκαν από το ΔΙΕΚ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ και εγκρίθηκαν από τη ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ  ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ,  για το έτος 2020-21, είναι οι παρακάτω:

1. ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΤΕΧΝΗ
  2. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΕΙΜΕΝΩΝ & ΔΙΟΡΘΩΣΗ, ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝ
  3. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟΣ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΣ
  4. ΦΥΛΑΚΑΣ ΜΟΥΣΕΙΩΝ & ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ
  5. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΠΟΛΥΜΕΣΑ/WEB DESIGNER-DEVELOPER/VIDEO GAMES)
  6. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΕΝΔΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΔΗΜΑΣΟΣ –ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΜΟΔΑΣ
  7. ΒΟΗΘΟΣ ΡΑΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ
  8. ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

Μπορείτε να υποβάλλετε αίτηση εγγραφής στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://diek.it.minedu.gov.gr

• Η ΦΟΙΤΗΣΗ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΕΚ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΈΝΤΕ ΕΞΑΜΗΝΑ
  • ΕΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ
  • ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ 5

Όσοι επιλεγούν στην Α’ φάση εγγραφών για το ΔΙΕΚ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ θα προσκομίσουν στο ΙΕΚ τα παρακάτω δικαιολογητικά:

–          Απολυτήριος Τίτλος Λυκείου

–          Φωτοτυπία Ταυτότητας

–          Πιστοποιητικό Πολυτεκνίας – Τριτεκνίας ή Μονογονεϊκής Οικογένειας, εφόσον υπάρχουν

–          Επαγγελματική Προϋπηρεσία στην αιτούμενη ειδικότητα, εφόσον υπάρχει (Φωτοτυπία των ενσήμων από ΙΚΑ)

–          ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, ΑΜΑ ΙΚΑ (Αριθμός Μητρώου Ασφαλισμένου)

–          Οι αλλοδαποί πρέπει να προσκομίσουν άδεια παραμονής

Προσοχή: Τα τμήματα θα λειτουργήσουν εφόσον συγκεντρώσουν ικανό αριθμό εγγραφών στην Α’ φάση.

Μετά την Α’ φάση εγγραφών θα ακολουθήσει Β΄φάση εγγραφών των επιλαχόντων και Γ’ φάση εγγραφών των υποψηφίων εκτός πίνακα σε τυχόν κενές θέσεις.

Το Δημόσιο Ι.Ε.Κ. Γαλατσίου βρίσκεται στο σχολικό συγκρότημα της Γκράβας

ΤΗΛ: 210-2231607 / 210-2233737

Ιστοσελίδα: http://iek-galats.att.sch.gr/iekgalatsiou/

Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης και Δια Βίου Μάθησης